Oklejanie samochodów specjalną folią stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem, wykorzystywanym najczęściej w optycznym tuningu pojazdów, ale również ze względu na swoje właściwości, folię tę stosuje się w innych dziedzinach branży motoryzacyjnej.  W jakim celu okleja się auta i dla kogo przeznaczona jest usługa car wrappingu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest usługa car wrappingu?

Car wrapping to nic innego, jak oklejanie samochodów specjalnym rodzajem folii, co w branży motoryzacyjnej posiada dwa główne uzasadnienia. Po pierwsze, car wrapping służy prostej zmianie koloru lakieru samochodu, bez względu na jego wielkość, kształt nadwozia i liczbę przetłoczeń. Po drugie, car wrapping jest sprawdzoną metodą zabezpieczania aut przed działaniem czynników mających niekorzystny wpływ na stan powłoki lakierniczej. Jednak, oprócz tych dwóch najpopularniejszych zastosowań foli do car wrappingu, w ostanim czasie zabieg ten zaczęto wykorzystywać w marketingu, zamieniając auta flotowe w skuteczny nośnik reklamy lub charakterystyczny, wizualny element identyfikacyjny danej firmy.  Najlepszym przykładem na wykorzystanie car wrappingu jest motorsport, gdzie okleja się auta rajdowe i wyścigowe w barwy ich sponsora. Profesjonaliści, przy pomocy specjalnych narzędzi i najwyższej jakości folii, są w stanie okleić samochody w taki sposób, że jest to niemal niewidoczne dla ludzkiego oka – oklejanie aut folią Poznań.

Oklejanie samochodów specjalną folią stało się w ostatnim czasie bardzo popularnym zabiegiem, wykorzystywanym najczęściej w optycznym tuningu pojazdów, ale również ze względu na swoje właściwości, folię tę stosuje się w innych dziedzinach branży motoryzacyjnej

Czy folią do car wrappingu można oklejać inne pojazdy?

Car wrapping bardzo szybko stał się popularnym zabiegiem wśród właścicieli samochodów, jednak ze względu na rozwój technologii i coraz większy dostęp do różnego rodzaju folii, zaczęto go stosować również na innych pojazdach. Bez względu na to czy to rower, motor, statek powietrzny lub wodny, car wrapping to dobra metoda na zabezpieczenie i spersonalizowanie pojazdu.

Działanie ochronne – przed czym chroni car wrapping?

Poddając swój pojazd car wrappingowi można nie tylko zmienić jego kolor lub zamieścić na nim logo firmy, ale również można w skuteczny sposób zabezpieczyć samochód przed wieloma nieszczęśliwymi wypadkami. Folia w świetny sposób amortyzuje uderzenia i tworzy powłokę ochronną przed zarysowaniami, otarciami, drobnymi uszkodzeniami, a także przed odpryskiwaniem się lakieru. Do tego stanowi świetne zabezpieczenie przed zabrudzeniami od owadów, pyłów, kurzu i środków chemicznych, pochodzących z asfaltu, czy substancji sypanych zimą na ulice. Car wrapping chroni też przed przebarwieniami i blaknięciem lakieru wskutek szkodliwego działania promieni UV.

Czas trwania i cena usługi car wrappingu

Czas oklejania samochodu zależy przede wszystkim od jego wielkości, kształtów nadwozia, ilości elementów, które zostaną oklejone i samego celu car wrappingu. W ramach zmiany koloru lakieru, czas całej usługi szacuje się na 3 dni, jednak jest to jedynie poglądowa liczba, gdyż to, czy oklejanie samochodu zajmie mniej lub więcej czasu zależy również od poziomu skomplikowania zleconego projektu. Średni koszt tego zabiegu wynosi kilka tysięcy złotych, jednak cena końcowa jest najczęściej ustalana indywidualnie, po sprawdzeniu parametrów samochodu i dobraniu odpowiedniej folii. Cena i faktura foli też ma bardzo duże znaczenie, gdyż niektóre jej rodzaje, jak na przykład folia metaliczna są trudniejsze w aplikacji, przez co zabierają więcej czasu, co w konsekwencji wiąże się z wyższymi kosztami całej usługi.